U subotu, 27. siječnja 2024., provedena je druga radionica recikliranja – 7R. Učenici naše škole od 4. do 6. razreda proširili su svoja znanja o recikliranju, različitim materijalima i njihovoj razgradnji. Svoje znanje obogatili su razne aktivnosti aktivnosti.
U aktivnost Svijet materijalaučenici su razvijali vještine timskog rada. Stojeći u krugu dobili su papirić na kojem je pisao neki od materijala: plastika, metal, drvo, papir, karton, staklo, biootpad. Jedan učenik stajao je u sredini kruga i pokušavao doći do slobodne stolice prozivajući. Učenici koji su imali prozvani materijal morali su zamijeniti mjesta i ne dopustiti učeniku iz sredine da sjedne.
U aktivnosti Životni vijek, učenici u grupama, imali su zadatak istražiti, a zatim i na kreativan način prikazati koliko je vremena potrebno da se razgrade materijali poput staklenki, plastičnih boca, čepova, drvenih štapića… Učenici su istraživanje pretvorili u priču životnog vijeka našeg otpada.
Sove i vranekao posljednja aktivnost učenicima je bila jako zanimljiva. U igri točnih ili netočnih odgovora na pitanja/izjave o recikliranju, razgradnji i činjenicama o otpadu, određuju tko koga lovi, učenici su pokazali želju za davanjem ispravnog odgovara.
Na kraju učenici su dobili zadatak u kojem moraju istražiti koliko je vremena potrebno da se razgrade stvari koje svakodnevno koriste u svom životu npr. četkica za zube ili najdraža majica.
U petak, 19. 01., u sklopu provedbe projekta Zavrtimo krug promjena III provedena je prva od triju radionica recikliranja u suradnji s Udrugom Argonauta. Učenici naše škole, od 4. do 6. razreda, imali su priliku naučiti nešto više o važnosti očuvanja prirode, utjecaju njihovih navika na okoliš te kako od otpada kreirati nešto novo. Učenici su ojačali svijest o vrijednostima prirode i okoliša.
Cilj prve radionice bio je potaknuti djecu na mijenjanje loših navika i usvajanje novih te upoznavanje s konceptom 7R.
Prva aktivnosti Lopta navika učenike je potaknula na timski rad. Aktivnost je poticala razgovor o navikama koje svakodnevno utječu na okoliš. Učenici su se predstavili te podijelili naviku koja negativno utječe na okoliš, a zatim naviku koja ima pozitivan učinak. Na taj način potaknut je razgovor o održivosti te posljedicama njihovog djelovanja na okoliš. Učenici su se pritom upoznali s konceptom 7R (refuse – odbij, recover – kompostiraj, reuse – ponovno iskoristi, repair – popravi, regift – pokloni, reduce – reduciraj i recycle – recikliraj).
Druga aktivnost Tržište navikasimulirala je tržište u kojem je cilj “kupiti” novu naviku koja je dobra za okoliš, a za koju je učenik spreman obvezati se usvojiti je u svakodnevici. Nakon što se tržište zatvorilo, svaki učenik podijelio je s ostatkom grupe naviku koje se obvezao usvojiti: reciklirati, kupiti smeće, voziti bicikl do škole, donirati odjeću, zatvoriti vodu dok se peru zubi, ugasiti svjetlo nakon izlaska iz prostorije…
Posljednja aktivnost vezana je uz nadolazeće razdoblje maškara. Koristeći razne materijale (stara odjeća, plastične boce, čepovi…) učenici su bili maštoviti u prenamjeni naizgled beskorisnih stvari u maske za maškare.