Dobrodošli u kutak za roditelje!
Ovdje možete pronaći korisne informacije vezane za školovanje Vašeg djeteta.
Razredni i predmetni učitelji
Učiteljice 1. - 4. razreda
Vesna Garofulić – učiteljica 1. razreda
Ljerka Kendeš – učiteljica 2. razreda
Marijana Lasan – učiteljica 3. razreda
Silvana Crljen -učiteljica 4. razreda
Razredni učitelji 5. - 8. razreda
Anita Vrkić (hrvatski jezik) – razredna učiteljica 5. razreda
Branka Buljan–Perić (priroda/biologija, kemija) – razredna učiteljica 6. razreda
Manuela Srdarev (likovna kultura) – razredna učiteljica 7. razreda
Josip Knežević (tjelesna i zdravstvena kultura) – razredni učitelj 8. razreda
Ostali predmetni učitelji
Karolina Rančić – učiteljica engleskog jezika
Mladen Grubišić – učitelj matematike i fizike
Maja Mezin – učiteljica geografije
Ivan Musić – učitelj povijesti
Zorana Jakulj – učiteljica glazbene kulture
Dinko Vrdoljak – učitelj vjeronauka
Martina Radnić – učiteljica informatike i tehničke kulture
Martina Srdarev – učiteljica njemačkog jezika
Pripremite se za početak nove školske godine!
Povratak u školske klupe od 9. rujna 2024.
Najnovije vijesti
Upisi učenika u 1. razred osnovne škole za školsku godinu 2025./26.
Poštovani roditelji, ubrzo kreću prijave za upise učenika u prvi razred osnovne škole za školsku godinu 2025./26. Više korisnih informacija i upute možete pronaći u priloženom dokumentu te u Kutku za roditelje (Upisi u prvi razred)....
Poziv za organizaciju jednodnevnog izleta 1. – 4. razreda 2025.
Javni-poziv-za-organizaciju-jednodnevnog-izleta-1Preuzmi
Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama
Poštovani roditelji, s početkom 2. odgojno obrazovnog razdoblja naša će se osnovna škola pridržavati Protokola o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama. U tom će smislu glavna ulazna vrata škole biti zaključana tijekom nastavnog procesa (od 7.55 do...
Korisne informacije
Izborni predmeti
Uz redovne predmete u pojedinim razredima učenik može odabrati i pohađati ponuđene izborne predmete:
- Vjeronauk – izborni predmet 1. – 8. razreda
- Informatiku – izborni predmet 1. – 8. razreda
- Njemački jezik – izborni predmet 4. – 8. razreda
Prema članku 27. stavku 3. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (NN 94/13, 152/14,68/18), učenik može prestati pohađati izborni predmet nakon pisanog zahtjeva roditelja učenika koji se mora dostaviti Učiteljskom vijeću nakon završetka nastavne godine, a najkasnije do 30. lipnja tekuće godine za sljedeću školsku godinu.
Zahtjev roditelja za izostanak učenika s nastave
Izostanak učenika s nastave, u slučaju pravodobnog zahtjeva roditelja, može odobriti:
- učitelj: za izostanak tijekom nastavnog dana
- razrednik: za izostanak do 3 (pojedinačna ili uzastopna) radna dana
- ravnatelj: za izostanak do 7 (uzastopnih) radnih dana
- učiteljsko vijeće: za izostanak do 15 (uzastopnih) radnih dana
Pravodobnim zahtjevom roditelja za izostanak učenika s nastave smatra se:
- usmeni ili pisani zahtjev učitelju najkasnije neposredno prije početka nastave
- pisani zahtjev razredniku najkasnije 1 dan prije izostanka
- pisani zahtjev ravnatelju najkasnije 3 dana prije izostanka
- pisani zahtjev učiteljskom vijeću najkasnije 8 dana prije izostanka
→ Ispričnica ←
→ Obrazac-zamolbe-roditelja-za-izostanak-ucenika-s-nastave ←
Zahtjev roditelja za ispis učenika iz škole
Ispis učenika iz škole može izvršiti samo roditelj ili staratelj bez obzira radi li se o punoljetnom ili maloljetnom učeniku!
Roditelj učenika, koji se želi ispisati iz škole, podnosi pismeni zahtjev školi (obrazac se uzima u tajništvu) i predaje ga na urudžbiranje.
Roditelj je obavezan potpisati izjavu u matičnoj knjizi da je suglasan s ispisom svog djeteta iz škole.
Roditelj školi dostavlja potvrdu o upisu učenika u drugu školu. Po primitku potvrde škola će na kućnu adresu dostaviti rješenje o ispisu.
U slučaju da učenik prekida redovno školovanje škola je obavezna o tome izvijestiti Gradski ured za obrazovanje.
Skrećemo Vam pozornost da učenik koji se ispisuje iz škole krajem nastavne godine ne dobiva svjedodžbu o završenom razredu te se iduće školske godine upisuje u isti razred, ali DRUGI PUT (kao i ponavljači).
Zahtjev za izdavanje duplikata svjedodžbe
Ispis potvrda o školovanju
U e-Dnevniku za učenike i roditelje napravljena je nadogradnja kojom je omogućen ispis potvrda o statusu školovanja za učenike osnovnih i srednjih škola. Učenici i roditelji sada mogu kroz e-Dnevnik ispisati potvrdu u svrhu dokazivanja da je učenik u aktualnoj školskoj godini upisan u određeni program i razred, odnosno da ima status redovitoga učenika.
Potvrde o učenikovu školovanju mogu se koristiti za različite svrhe kao što su ostvarivanje prava na učenički prijevoz, dječji doplatak, stipendiranje i sl. Generirana je potvrda u PDF-formatu, sadrži elektronički pečat i nakon što je učenik ili roditelj preuzme na računalo ili mobilni uređaj, potvrdu se može slati e-poštom ili ispisati, ovisno o potrebama.
Ispis potvrda omogućen je u e-Dnevniku za učenike i roditelje koji je dostupan na poveznici ocjene.skole.hr, a moguće ih je generirati i u CARNET-ovoj mobilnoj aplikaciji za e-Dnevnik koja je dostupna na Google Play Storeu i na App Storeu.
Detaljne upute o ispisu potvrda možete pronaći u e-Dnevnik uputama za učenike i roditelje.
Može li se roditelj žaliti na zaključene ocjene iz pojedinih predmeta?
Može. Žalba mora biti u pisanom obliku dostavljena u tajništvo škole ili poslana poštom isti dan kada je učeniku ocjena zaključena. Roditelj se istom žalbom može žaliti na više zaključenih ocjena. U slučaju žalbe Učiteljsko vijeće je sljedeći radni dan dužno razmotriti njenu opravdanost te donijeti odluku o odbijanju žalbe ili potvrditi da je žalba na sve ili pojedine zaključene ocjene utemeljena na argumentima. U tom slučaju Učiteljsko vijeće formira Komisije za ispitivanje učenika, različite za sve predmete. Komisije se sastoje od 3 člana: predmetnog učitelja (ispitivač), razrednika i trećeg člana. Ocjene pojedinih komisija su konačne.
Tko zaključuje ocjenu vladanja učenika?
Razrednik zaključuje ocjenu vladanja učenika, uz mišljenje Razrednog vijeća.
Ukoliko se učenik ne pridržava pravila, učitelj/nastavnik može predložiti određenu pedagošku mjeru razredniku, razrednome vijeću ili učiteljskome/nastavničkome vijeću, koje može donijeti odluku o izricanju pedagoške mjere učeniku.
Jesu li roditelji dužni dolaziti na satove informacija razrednika i na roditeljske sastanke?
Roditelji ili skrbnici djeteta dužni su doći najmanje na jedan sat informacija tijekom polugodišta. U slučaju nepojavljivanja roditelja, razrednik ga pisanim putem obavještava o potrebi dolaska u školu. Ukoliko se roditelj ogluši na tu obavijest smatra se da ne vodi potrebnu brigu o djetetu te postoji mogućnost da se o tome obavijesti nadležni centar za socijalnu skrb.
Raspored i vrijeme roditeljskih sastanaka i individualnih informativnih razgovora planira i donosi razrednik, a termini informativnih razgovora objavljuju se javno na mrežnim stranicama škole.
Razrednik je dužan tijekom nastavne godine održati najmanje tri roditeljska sastanka na kojima daje pregled razrednih postignuća u prethodnome razdoblju, informira roditelje o aktivnostima u razrednome odjelu te osigurava razmjenu informacija između roditelja i učitelja/nastavnika, stručne službe i ravnatelja.
U posljednja dva tjedna prije završetka nastavne godine ne organiziraju se roditeljski sastanci i individualni informativni razgovori.
Može li se roditelj ili skrbnik djeteta informirati kod predmetnih učitelja o uspjehu/neuspjehu djeteta iz pojedinog predmeta?
Može. Svi predmetni nastavnici imaju određen dan i sat primanja roditelja koji možete pronaći na stranici Individualna primanja roditelja. Roditelji se moraju najaviti barem jedan dan ranije razredniku/ici ili predmetnom učitelju.
Smiju li djeca koristiti mobitele u vrijeme malih i velikog odmora?
Ne smiju. Prema Pravilniku o kućnom redu zabranjena je uporaba mobitela ne samo tijekom nastavnih sati, nego tijekom cijelog boravka u školi. U slučaju nepoštivanja navedene zabrane učeniku se mobitel oduzima te po njega dolazi roditelj/skrbnik najranije sljedećeg nastavnog dana ili prema dogovoru s razrednicom/razrednikom.
Koliko pisanih provjera učenik smije pisati u danu, tjednu?
U jednome danu učenik može pisati jednu pisanu provjeru, ali i biti usmeno ispitan iz još jednog predmeta. U jednome tjednu učenik može pisati najviše 4 pisane provjere. Sve pisane provjere predmetni učitelji su dužni upisati u e-Dnevnik najmanje 14 dana ranije.
Što se tiče usmenih ispita, oni se provode kontinuirano tijekom godine. Takva ispitivanja nastavnici ne moraju najavljivati, a u pravilu, ne smiju trajati dulje od 10 minuta.
Iznimno, ako učenik ima izražene teškoće u glasovno-govornoj komunikaciji, može mu se omogućiti provjeravanje u pisanome obliku.
Ako učenik ima izražene teškoće u pisanoj komunikaciji, učeniku treba omogućiti provjeravanje u usmenome obliku u dogovoru s predmetnim učiteljem i stručnim timom škole.
Upisuje li se ocjena iz inicijalne provjere u e-Dnevnik?
Rezultat inicijalne provjere ne upisuje se u tablicu s brojčanim ocjenama, već u bilješke o praćenju učenika. Služi pravovremenom pružanju kvalitetne individualne informacije učeniku i roditelju.
Je li predmetni učitelj dužan ponoviti pisanu provjeru ako pola ili više učenika dobiju negativnu ocjenu?
Ne. Prema Pravilniku o načinima, postupcima i elementima vrednovanja učenika u osnovnoj i srednjoj školi učitelj treba ponoviti pisanu provjeru ako su ostvareni rezultati znatno drugačiji od očekivanih. To može biti slučaj kad ima previše negativnih ocjena, ali i slučaj kada veći broj učenika ostvari rezultat znatno bolji od očekivanog, tj. kada se pojavi opravdana sumnja u korištenje nedozvoljenih sredstava, bilo pri samoj provjeri ili prije provjere.
Ako pak nastavnik utvrdi da postignuća učenika na ispitu nisu dovoljna za nastavak poučavanja i učenja, o tome treba dati povratnu informaciju učenicima te u dogovoru s razrednikom i stručnom službom škole predmetni nastavnik treba odlučiti o potrebi ponavljanja pisane provjere i primjerenom obliku podrške učenicima za postizanje odgojno-obrazovnih ishoda
Treba li zaključna ocjena za pojedini predmet proizlaziti iz aritmetičke sredine svih ocjena tijekom nastavne godine?
Zaključna ocjena iz nastavnoga predmeta je izraz postignute razine učenikovih kompetencija u nastavnome predmetu/području i rezultat ukupnoga procesa vrednovanja tijekom nastavne godine, a izvodi se temeljem elemenata vrednovanja. Zaključna ocjena iz nastavnoga predmeta na kraju nastavne godine ne mora proizlaziti iz aritmetičke sredine upisanih ocjena, osobito ako je učenik pokazao napredak u drugom polugodištu.
Svaku ocjenu koju učenik dobije nastavnik mu je dužan javno priopćiti i obrazložiti, a ocijenjeni pisani rad i druge vrste radova nastavnik je dužan dati učeniku na uvid i čuvati do kraja školske godine.
Rasporedi sati za učenike 1. – 8. razreda
1. razred osnovne škole
2. razred osnovne škole
3. razred osnovne škole
4. razred osnovne škole
5. razred osnovne škole
6. razred osnovne škole
7. razred osnovne škole
8. razred osnovne škole
Zaštita djece i sigurnost na internetu
Ministarstvo znanosti i obrazovanja pokrenulo je, u suradnji s Hrvatskom regulatornom agencijom za mrežne djelatnosti (HAKOM) te u partnerstvu s Hrvatskom poštom, program Zaštita sigurnosti djece na internetu i u svijetu mrežnih tehnologija.
Cilj mu je upoznavanje učenika s pravilima ponašanja u virtualnome svijetu i prevencijom elektroničkog nasilja te informiranje o sigurnosti na internetu. Više informacija, brošuru i edukativni video potražite na slijedećim poveznicama:
O programu Zaštita sigurnosti djece na internetu i agenciji HAKOM
Zaštiti se ONLINE!
RAZMISLI O ZAŠTITI SVOJE PRIVATNOSTI
Razmisli prije javne objave svojih osobnih podataka: broja telefona, adrese, podataka o školi, o svojim računima, fotografija iz privatnog prostora.
Na svojim profilima objavljuj što manje podataka o sebi i svojoj obitelji koji bi mogli poslužiti zlonamjernim osobama da te pronađu i uznemiravaju.
Pažljivo čuvaj lozinke za pristup svojim računima i profilima kako ti ne bi bili “hakirani”. Osobe koje saznanju tvoje korisničko ime i lozinku mogu u potpunosti izmijeniti sadržaj tvog profila na društvenim mrežama, mogu na tvom profilu navesti laži o tebi, koristiti tvoje fotografije, predstavljati se kao ti, s tvojih računa/profila mogu drugim osobama slati ružne poruke u tvoje ime i slično.
Provjeri postavke privatnosti na svojim profilima. Razmisli kome ćeš i koliko učiniti dostupnim svoje podatke i objave.
Postavke privatnosti na društvenim mrežama
Zahtjev za uklanjanja sadržaja linkovi
BUDI SIGURAN S KIM KOMUNICIRAŠ
On line prijatelji, virtualni prijatelji prijatelja mogu biti sasvim druge osobe od onih kojima se prikazuju. Ukoliko osobu ne poznaješ iz neposrednog kontakta može se raditi o bilo kome. Razmisli i o mogućnosti da se netko lažno predstavlja kao osoba koja te poznaje.
UVIJEK KONTROLIRAJ ŠTO DIJELIŠ S DRUGIMA
Razmisli s kim i što razmjenjuješ. Obećanje „ovo će biti samo između nas dvoje“ nije uvijek istinito- nakon što klikneš „Pošalji“ tvoje snimke mogu završiti bilo gdje i kod bilo koga. Ukoliko dijeliš svoje fotografije neka to budu samo one koje bi bez srama podijelila članovima obitelji ili prijateljima u školi.
ONLINE PRIJATELJI
On-line te mnogi ljudi mogu pronaći i poželjeti biti tvoji prijatelji. Neki će ti biti interesantni, s nekima ćeš se puno dopisivati i imati ćeš osjećaj da ih poznaješ od uvijek. Čak i kada ti je neka osoba puno rekla o sebi, ne znači da je sve istina, ne znači da ju poznaješ i da znaš tko je ona u stvarnom životu.
Ukoliko osoba s kojom ostvaruješ komunikaciju želi znati da li tvoji roditelji čitaju njezine poruke ili ukoliko od tebe zahtjeva da skrivaš svoju komunikaciju s njom o tome obavijesti roditelje jer ta osoba nema «dobre» namjere.
Ukoliko netko od tebe traži da radiš stvari koje te uznemiruju, čine nesigurnim, prestrašenim ili te stavlja pod pritisak- prekini takvu komunikaciju, jer će ona najčešće postajati sve opterećujuća i opasnija. Ukoliko je nekome stalo do tebe neće te tjerati na ponašanja koja ne želiš.
Razmisli na temelju čega nekome vjeruješ? Čak i kada se sve čini prijateljski i uzbudljivo, zapitaj se može li biti iskorišteno da ti naudi. Nude ti se pokloni, nadoplata računa na mobitelu, novac- zapitaj se što se traži ili će se od tebe tražiti za uzvrat?
„PRIJATELJ“ TE ŽELI UPOZNATI?
Iako on line možeš upoznati zanimljive osobe ukoliko ti predloži susret „u živo“ uvijek obavijesti o tome roditelja ili drugu odraslu osobu u koju imaš povjerenja. Odlazak bez pratnje na sastanak s osobom koju si upoznao/upoznala putem mobitela, raznih chatova i blogova nije dobra ideja jer se može raditi o osobi koja nema dobre namjere i može ti učiniti nešto zaista loše. Ukoliko ipak odlučiš upoznati on line prijatelja savjetuj se s roditeljima i susret dogovori na javnom mjestu, na upoznavanje neizostavno dovedi odraslu osobu da se uvjeriš kako je on line prijatelj upravo onaj za kojega se predstavlja.
Dogodilo mi se!
POTRAŽI POMOĆ- NE TREBAŠ BITI SAM/SAMA
Povjeri se nekome kome vjeruješ:
- Roditelju, članu obitelji
- Prijatelju, roditelju od prijatelja
- Odrasloj osobi u koju imaš povjerenja: u školi, klubu, zajednici
- Nazovi besplatni telefon za pomoć djeci
- Prijavi policiji
Bez obzira koliko stvari izgledale bezizlazno, bez obzira koliko ti je neugodno zbog objavljenog sadržaja obrati se za pomoć; podijeli to s roditeljem, odraslom osobom od povjerenja.
Uvijek postoji pozitivno rješenje i izlaz!
Ukoliko stvari krenu po zlu nemoj se bojati potražiti pomoć ili savjet od roditelja, odrasle osobe koja skrbi o tebi ili policije!
SAČUVAJ DOKAZE. NIŠTA NE BRIŠI.
- Sačuvaj poruke i sadržaje koje si razmjenjivao/la, nemoj brisati niti one sadržaje koje si sam/sama snimila i poslala- to su važni dokazi protiv počinitelja.
- Napravi snimke ekrana komunikacije
- Sačuvaj detalje o online komunikacijskoj platformi ( ime, korisničko ime, ID, URL)
PREKINI KOMUNIKACIJU
- Nakon što si sačuvala/o dokaze o komunikaciji , blokiraj osobu.
- Prijavi društvenoj mreži putem koje se događala komunikacija.
- Zahtjev za uklanjanje sadržaja na kojima si prikazan/a na neprimjeren način možeš poslati online
- Deaktiviraj svoj račun- ukoliko postoji opcija nemoj ga brisati samo ga deaktiviraj. Pomoći ćeš policiji u pronalaženju više dokaza, a kada se počinitelj pronađe moći ćeš iznova koristiti svoj račun.
PRIJAVI POLICIJI
Prijavi događaj u policijsku postaju. Policija će čuvati tvoju privatnost i poduzeti mjere da zlostavljanje prestane. Policija svakodnevo rješava slične situacije, ozbiljno će te shvatiti i razumjeti.
Kako prijaviti sadržaj objavljen na društvenoj mreži/aplikaciji
Netko je o tebi objavio nešto što ne želiš da je objavljeno i odbija to ukloniti? Većina web stranica ima upute o sigurnosti i mogućnost prijave neželjenih sadržaja. Hoće li sadržaj biti uklonjen zavisi od pravila pojedine web stranice/zajednice.
Prije no što se pridružiš pojedinoj aplikaciji/platformi svakako pročitaj pravila ponašanja na istoj i upoznaj se na koji način možeš prijaviti neželjeni sadržaj.
Ovdje možeš pogledati pravila i način prijave za najčešće korištene društvene mreže:
YouTube
Tumblr
Report to Tumblr by email: support@tumblr.com
Snapchat
https://www.snapchat.com/safety
zlostavljanje putem interneta
Djeca i mladi izloženi su mnogim korisnim i pozitivnim sadržajima na internetu, međutim mogu postati i žrtve različitih oblika zlostavljanja putem interneta: seksualnog iskorištavanja, cyberbulinga, povrede privatnosti djeteta, vrbovanja za nedozvoljene aktivnosti, krađe i zlouporabe osobnih podataka.
Otvaranjem profila na nekoj od brojnih društvenih mreža poput Facebooka ili Snapchata, mladi zadovoljavaju svoju potrebu da budu viđeni onakvima kakvima se žele prikazati.
No, mladima društvene mreže nerijetko služe i za kontrolu statusa vršnjaka u javnosti i tu često nastaju problemi. Naime, osim što sebe žele prikazati društveno poželjnima, istovremeno koriste društvene mreže da vršnjake koji im se iz različitih razloga ne sviđaju prikažu u negativnom svjetlu.
Na sljedećim poveznicama pročitajte više o:
online prijava zlostavljanja djeteta - red button
Zabrinutost za sebe ili dobrobit drugog djeteta prijavi policiji on line – ovdje.
Žrtva si zlostavljanja ili misliš da se to događa nekome koga poznaješ – brineš što učiniti – Prijavi on line – ovdje.
Pogledaj poveznicu Sigurnost djece kako bi saznao više o mogućnostima pomoći i zaštite od spolnog iskorištavanja putem Interneta i drugim važim stvarima za sigurnost tebe ili drugog djeteta.
Svoje sumnje ili zabrinutost možeš prijaviti i anonimno.
Policija će vrlo ozbiljno shvatiti svaku prijavu i poduzeti sve radnje za koje je ovlaštena kako bi spriječila zlostavljanje djeteta.
Policijski službenici za mladež posebno su educirani za postupanje u zaštiti djece, ovdje možeš dobiti više informacija tko su i što rade.
Što prijaviti na RED BUTTON?
Ukoliko si žrtva ili poznaješ nekoga tko je žrtva ili si na internetu uočio sadržaj zlostavljanja djeteta, prijavi kako bi žrtva dobila potrebnu pomoć i podršku, a počinitelj bio spriječen u daljnjem zlostavljanju!
Ukoliko on-line upoznaš nekoga tko te potiče ili prisiljava da razgovaraš o intimnim stvarima putem društvene mreže, aplikacija za dopisivanje ili traži da se nađete kako bi imali seksualni odnos, traži da se pred web kamerom seksualizirano ponašaš, traži da snimaš fotografije ili video seksualnog sadržaja, fotografije svoga nagog tijela ili intimnih dijelova tijela, prijavi to policiji. Prijaviti možeš pozivom na 192, dolaskom u policijsku postaju, ali i on line prijavom na Red Button.
Ukoliko vidiš neprimjeren sadržaj ili zlostavljanje druge osobe prijavi odmah.
Neprimjeren ili uvredljiv sadržaj možeš prijaviti administratoru odnosno Abuse službi pružatelja internetske usluge kako bi uklonio neprimjeren sadržaj, ali i anonimno policiji na Red Button.
Počinitelji su često uvjereni da ih policija ne može pronaći – varaju se!
što je kažnjivo?
Osim spolnog odnosa bez pristanka, silovanja, bludnih radnji te spolnog uznemiravanja u Republici Hrvatskoj kažnjivo je:
S djetetom mlađim od 15 godina:
- ostvarivanje bilo kakvog spolnog kontakta (spolni odnos, bludne radnje) neovisno o pristanku djeteta, izuzev dragovoljnih spolnih kontakata između djece čija razlika u dobi ne prelazi tri godine
- nagovaranje djeteta putem interneta na susret s punoljetnom osobom u namjeri ostvarivanja seksualnog kontakta
- činjenje spolnih radnji namijenjenih zadovoljavanju vlastite ili tuđe pohote pred djetetom
- prikazivanje, poklanjanje ili na drugi način činjenje dostupnim pornografskih sadržaja ili predmeta, putem računalnog sustava ili na drugi način
S djetetom mlađim od 18 godina:
- kažnjivo je ukoliko osoba kojoj je dijete povjereno na čuvanje i odgoj ostvari spolnu aktivnost s djetetom
- mamljenje, vrbovanje, nagovaranje djeteta na pružanje spolnih usluga ili korištenje istih
- mamljenje, poticanje djeteta na sudjelovanje u snimanju spolno eksplicitnog ponašanja te organiziranje ili omogućavanje snimanja takvih sadržaja
- snimanje, pribavljanje, prosljeđivanje, prikazivanje, pokazivanje, posjedovanje, pristupanje fotografijama ili snimkama koje prikazuju djecu u seksualnim aktivnostima ili intimne dijelove tijela djeteta mlađeg od 18 godina
- mamljenje ili poticanje djeteta na sudjelovanje u pornografskim predstavama te gledanje pornografskih predstava u kojima sudjeluju djeca uživo ili putem komunikacijskih kanala
Osim navedenog kažnjivo je:
- zanemarivanje dužnosti podizanja, odgoja i obrazovanja djeteta; zlostavljanje djeteta ili prisiljavanje na rad neadekvatan dobi djeteta ili druga po dijete štetna ponašanja
- neovlaštena objava djetetove fotografije ili iznošenje podataka o djetetu, a što kod djeteta može izazvati uznemirenost ili porugu vršnjaka
- izvanbračni život osobe mlađe od 16 godina s punoljetnom osobom
- povreda dužnosti uzdržavanja djeteta
- onemogućavanje djeteta da sukladno odluci nadležnog tijela živi s roditeljem ili onemogućavanje ostvarivanja kontakata između djeteta i roditelja
- nasilje u obitelji
- uhođenje i praćenje
- neovlašteno snimanje u privatnom prostoru
- korištenje tuđih osobnih podataka npr. ( korištenje tuđih fotografija za lažno predstavljanje na internetu)
- prijetnje kakvim zlom radi strašenja ili uznemiravanja
- tjelesno ozljeđivanje i druga ponašanja kojima se ugrožava sigurnost i dobrobit djece
Kaznena djela na štetu djece mogu se počiniti i kada počinitelj nije ostvario neposredni fizički kontakt, a prijaviti i kada žrtvi nisu poznati podaci o osobi s kojom je komunicirala.