« Svibanj 2024 »

"Ah ta lektira ne da mi mira"
Autor: Martina Radnić, 12. 10. 2022.

"Ah ta lektira ne da mi mira"

Dana 12. listopada u suradnji s kazalištem Lutonjica Toporko iz Samobora, u sklopu 'Mjeseca hrvatske knjige', u našoj školi izvedena je predstava za razrednu nastavu „Ah ta lektira ne da mi mira“.

Tema predstave sve veći je trend manjka čitanja lektira i knjiga općenito. Glavni likovi predstave su Veki i Vanja, brat i sestra koji moraju pročitati svoje lektire. Dok brat Veki odluči na internetu pronaći sadržaj lektire i napisati zadaću o njoj na taj način, sestra Vanja svoju knjigu želi pročitati u cijelosti. Tada počinje njihova rasprava i svađa, te oživljavaju likovi Crvenkapice i Petra Pana koji raspravljaju o potrebi čitanja knjige.

O postavi

Predstava je trajala 40 minuta i u njoj je sudjelovalo troje mladih akademskih glumaca.

JAKOV JOZIĆ redatelj i glumac, diplomirao je glumu 2019, godine na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Igrao u raznim predstavama HNK Varaždin te Istarskog narodnog kazališta u Puli. S 29 godina režirao je svoju prvu predstavu.

HANA KUNIĆ autorica teksta i glumica, završila magistarski studij Glume i lutkarstva na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku 2017. godine. Kao glumica surađuje s HNK Varaždin i zagrebačkim Kazalištem Mala Scena, a suosnivačica je Umjetničke organizacije Favela.

JAN NOVOSEL glumac, u Osijeku završio preddiplomski studij glume i lutkratsva na Akademiji za umjetnost i kulturu 2014. godine. U Zagrebu surađuje sa Malom scenom i ZPC-om kao glumac i plesač. Bavi se glazbom.

Dojmovi i komentari o predstavi

Predstava je veoma zabavna i edukativna te se jako svidjela našim učenicima i učiteljicama, pa smo izdvojili par njihovih komentara:

„Glumci su bili smiješni i zabavni, a predstava je bila poučna i smiješna. Naviše me nasmijalo kada se dječak Veki pokušao odšuljati od svoje sestre Vanje.“

Marko Barić, 4. razred.

„Predstava je za mene bila zabavna, poučna i primjerena dobi učenika, te vrlo aktualna s obzirom na temu koju je obrađivala – lektira i čitanje lektire u 21. stoljeću.“

učiteljica Ljerka