« Svibanj 2024 »

Virtualno druženje s književnicom Andrijanom Grgičević povodom Mjeseca hrvatske knjige
Autor: Martina Srdarev, 5. 11. 2021.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige naši su se učenici od 1. do 6. razreda virtualno susreli s književnicom Andrijanom Grgičević. Kako je ova godina proglašena Godinom čitanja i Godinom Marka Marulića književnica Andrijana Grgičević bila je idealan izbor za ovogodišnje druženje s književnikom. Ona je, naime, autorica  slikovnice za djecu Marul i Judita, u kojoj djeci kroz šest pjevanja na njima prilagođen i zabavan način približava lik i djelo Marka Marulića, oca hrvatske književnosti. Judita je prvo umjetničko djelo -ep- na hrvatskom jeziku (dotad se pisalo na latinskom i talijanskom pa je samo nekolicina obrazovanih Hrvata mogla razumjeti o čemu se piše), a ove godine obilježavamo njenu 500. obljetnicu objavljivanja. U doba kada su Europu osvajali Turci, Marulić je želio ohrabriti svoj hrvatski narod, a kao predložak  uzeo je starozavjetnu biblijsku priču o izraelskoj udovici Juditi, zaslužnoj za oslobođenje izraelskog naroda od ropstva. Može se reći da je hrvatska književnost s Marulićem počela teći, a naša Andrijana učinila nam ga je puno pitkijim te nam je bila svojevrstan most u boljem razumijevanju Judite. Slušajući  pripovijest o Juditi, udovici svetoj, odvažnoj, snažnoj, mudroj, vjernoj Bogu, dobroj kao kruh i lijepoj kao anđeo, naučili smo što je snaga ljubavi za vlastiti narod te kako se postojanošću nositi s kušnjama koje nam Bog stavlja na put, dok nas lik Holoferna poučava kako nas pohlepa i zloba mogu stajati života. Književnica Andrijana čitala nam je i ulomke iz svojih slikovnica Što sam sve naučio do škole (i to sam) te Potraga za pravom čokoladom.  Za ovu joj je slikovnicu inspiracija bila njezina kuhača gospon Kuk, koji ju je omeo dok je razmišljala o romanu za mlade koji je željela napisati - o djetetu s poteškoćama u razvoju (roman Srcohvat morao je tako malo pričekati). Kuk ju je naučio gledati kroz čudesnozor te je mogla, tamo negdje visoko na nebu, među zvijezdama, vidjeti nebeskog dječaka Inka koji će doći u pomoć nama Zemljanima i podržati nas u nastojanju da u životu izaberemo teži put, onaj kojim ne idu svi… Takav put pomogao je mali Inko izabrati liku iz ove priče, gospon Fonu, zapravo barba Marinku iz Solina koji tamo ima malu tvornicu čokolade Nadalina i čije su prekrasne čokolade nagrađivane i u svijetu, kada ga je kraljica zvijezda Luna, kojoj u njenom muzeju svemirkiša nedostaje prava čokolada, poslala na Zemlju. A kako se pravi čokolada težim putem, pitate se? Prava čokolada, po originalnoj recepturi iz Nadaline, pravi se od kakaova zrna, a ne od gotove kakao mase , nema puno šećera ni umjetnih dodataka… Ovu čokoladu obećala nam je naša Andrijana donijeti kad se vidimo uživo…Baš se veselimo!

Za kraj donosimo vam dva predivna citata naše Andrijane:

„Supermoći nemam, ali imam vjeru. Uvijek se prije pisanja pomolim da, ako je Božja volja, ta priča bude dobra i da uspije, a ako nije, da to prihvatim bez žaljenja i nastavim dalje.“

„Priča za djecu čita se i gleda na papiru, pretresa u razgovoru, a završava u zagrljaju.“

Klikom na sliku možete pogledati kako je proteklo naše druženje s književnicom Andrijanom Grgičević...