Terenska nastava u Vukovaru
Autor: Administrator , 26. 4. 2018.

8. travnja u 9h pirovački osmaši krenuli su na trodnevnu terensku nastavu u Vukovar.

U Vukovar smo stigli oko podneva i odmah se smjestili u hostel „Dubrovnik“. Nakon večere u restoranu „Istra“ krenuli smo u kratak obilazak grada gdje smo ostali sve dok nije došlo vrijeme za odlazak u sobe.

Sljedećeg dana najprije smo otišli u muzej u Vučedol gdje smo mnogo saznali o ljudima koji su prije živjeli na ovim prostorima, ali i o samom muzeju. Nakon toga posjetili smo dvorac Eltz i slušali predavanja profesionalnog vodiča. Zatim je već bilo vrijeme ručka pa smo se vratili do hostela gdje smo ubrzo nakon toga poslušali 2 zanimljiva i vrlo opširna predavanja. Navečer smo u pratnji razrednika otišli u obližnji disko.

Trećeg dana smo otišli u vukovarsku bolnicu (koja se unatoč oštećenjima nastalim tijekom rata i dalje koristi), gdje smo slušali o napadima na bolnicu i prošli prostorijama koje su posebno rekonstruirane kako bi vjerno pokazale najteže doba vukovarske bolnice. Nakon što nas je iz bolnice ispratio glas Siniše Glavaševića krenuli smo na Vukovarsko groblje. Tamo smo s poštovanjem zapalili svijeće za mrtve i nestale branitelje i zatim krenuli na Ovčaru. Spomen-muzej nas se jako dojmio svojom tišinom i vratima koja se nikad više neće zatvarati. I na Ovčari smo zapalili svijeću odajući počast svim nevinim žrtvama koje su tamo nastradale.  Zatim smo otišli u vojarnu gdje smo čuli korisno predavanje, koje će nam pomoći da prepoznamo mine, i imali se priliku popeti u vojni avion i ući u tenkove i prijevozna vozila HV-a. Prije kviza otišli smo na Trpinjsku cestu i čuli podosta o „groblju tenkova“. Na kvizu su učenice Marija Tomkić i Angela Reljica-Kostić postigle odličan rezultat i osvojile drugo mjesto. Tada je već došlo vrijeme za polazak te smo usprkos kvaru na autobusu sretno došli kući ponijevši sa sobom mnogo novog znanja i doživljaja te srce ispunjeno novim prijateljstvima.

A priče o hrabrom gradu pamtit ćemo još dugo nakon odlaska iz osnovne škole…

Barbara-Roza Stief-Mušec