Dan ružičastih majica
Autor: Martina Radnić, 28. 2. 2024.

Dan ružičastih majica

Ove su godine učiteljica Vesna i njeni četvrtaši obilježili Dan ružičastih majica koji se obilježava svake poslijednje srijede u veljači. Ovaj se dan diljem svijeta obilježava kao Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, a naši su četvrtaši tom prigodom izradili i razredni plakat.

Što je uopće bullying?

Bullying, odnosno vršnjačko nasilje među djecom i mladima, jedan je od najznačajnijih socijalnih rizika kojemu su izložena djeca i mladi.

Četiri su tipa nasilnih ponašanja:

1. verbalno (npr. prijetnje)

2. socijalno (npr. ogovaranje i širenje zlobnih tračeva)

3. psihološko (npr. praćenje)

4. tjelesno (npr. udarci).

Iako se u Protokolu o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima izričito ne navodi cyberbullying, tj. nasilje putem interneta kao oblik nasilja, ono svakako udovoljava gore navedenoj definiciji nasilja i može se svesti pod verbalno, socijalno ili psihološko nasilje.

Mnoga djeca i mladi žrtve su različitih oblika nasilja (pa tako i vršnjačkog), no nemaju osjećaj da se mogu povjeriti nekome u svojoj okolini. S tim ciljem želi se naglasiti kako raditi na zaštiti djece od nasilja i tome što se može napraviti u situaciji kada nam se dijete povjeri da je žrtva.

Kako raditi na zaštiti djece od nasilja?

1. educirajte (sebe i druge) o tome što vršnjačko nasilje među djecom i mladima
  2. upoznajte djecu i mlade s time kome se nasilje može prijaviti – obitelj, škola, odrasla osoba od povjerenja, stručnjaci
  3. radite na odnosu povjerenja.

Ako saznate da je vaše dijete zlostavljano, možete mu pomoći kroz nekoliko koraka:

• Slušajte svoje dijete otvoreno i smireno. Usredotočite se na to da čujete dijete umjesto da pokušavate pronaći uzrok zlostavljanja ili riješiti problem.
  • Pružite podršku djetetu. Recite djetetu da im vjerujete; da ti je drago što su vam se povjerili; da nisu oni krivi; da ćete dati sve od sebe da nađete pomoć.
  • Razgovarajte s učiteljem/školom ili stručnjacima. Vi i vaše dijete se ne morate sami suočiti s zlostavljanjem.