Izlet u Liku
Autor: Martina Radnić, 1. 6. 2023.

Čarobna Lika nastavlja iznenađivati

Stariji osnovnoškolci i njihovi razrednici s ravnateljicom su 31. svibnja, u sedam sati ujutro, sa spremnim marendama, rezervnom odjećom i veselim duhom, otputovali u bajkovitu Liku na jednodnevni izlet ne bi li iskusili pokoju pustolovinu koju im ona nudi.

Put je bio dug, ali ne i dosadan. Raspjevanih grla stigli su u samo srce Like, točnije u dolinu najčišće hrvatske rijeke – Gacke. Učenici i učitelji podijelili su se u dvije skupine: one koji su zgrabili vesla i u kajacima zaplovili rijekom i one koji su se na biciklima provozali krajolikom.

Plovidba kajacima za većinu je bila trnovita, no to nije umanjilo zabavu. Od sudionika se tražio zajednički rad i snalažljivost, a ponekima su se učitelji smilovali i rado pomogli. Na kraju kajakarenja, moglo se sa sigurnošću reći da nitko nije bio pošteđen hladne ličke vode i vlažnog rublja.

Vožnja biciklima bila je opuštajuća. Biciklisti su se provozali kroz obližnje naselje Prozor te uz rubne dijelove šume i rijeke. Neki su se nenadano sprijateljili s mještanima, a kako to ide na izletima, obilazak pokoje povijesne ostavštine ih nije zaobišao. Vidjeli su i čuli priču o avionima iz Drugog svjetskog rata te se ispred njih fotografirali.

Kad je došao red, zamijenili su mjesta i okusili se u suprotnim aktivnostima. Sav taj posao ih je dobrano izmorio, a baterije su napunili u pizzeriji Ruspante tik do Majerovog vrila. Nakon objeda, učenici su se odmah bacili na razgledavanje starih mlinova i zadivljujućeg izvora Gacke.

Kako svaki, tako su i ovaj izlet završili razmjenjivanjem iskustava i pjevanjem. Sigurno će taj dan pamtiti još jako, jako dugo.

Lucija Savić, 8.r.