Svjetski dan osoba s Down sindromom
Autor: Martina Radnić, 21. 3. 2023.

Svjetski dan osoba s Down sindromom

Danas, na prvi dan proljeća, a ujedno i na Dan darovitih, obilježavanju Svjetskog dana Down sindroma nošenjem šarenih i rasparenih čarapa pridružili su se učiteljica Vesna Garofulić i njeni trećaši. Simbol su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo. Šarenim čarapama želi se upozoriti na poteškoće osoba s Downovim sindromom i potaknuti poboljšanje njihovog  položaja u društvu.

Učiteljica Vesna i njeni učenici, u znak podrške osobama s Down sindromom, nosili su šarene, rasparane čarapice te su u sklopu nastave Likovne kulture izrađivali iste.

Zašto danas nositi rasparene šarene čarape? Zato da se priča o problemima osoba s Down sindromom. Kada vas upitaju: zašto nosiš šarene (različite) čarape? Progovorit ćete o problemima osoba s Downom i pokazati podršku.

Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Taj poremećaj sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta. Down sindrom smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela jednog kromosoma što uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta. Uzrok Downova sindroma otkrio je 1959. godine genetičar Jerome Lejeune kada je na 21. paru kromosoma otkrio još jedan kromosom viška – umjesto 2 tu su se nalazila 3 kromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 kromosoma. Downov sindrom kao naziv za skup zajedničkih znakova i karakteristika potječe od engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je još 1866. godine prvi opisao sindrom kod osoba s određenim stupnjem poremećaja u razvoju  (mentalni hendikep).

Svjetski dan osoba s Down sindromom prvi puta obilježen je u Singapuru 2006. godine.