Održana prva radionica u sklopu pilot programa "Plava Eko patrola"
Autor: Administrator , 29. 1. 2020.

U subotu, 18. siječnja, započele su edukativne radionice kroz koje će se učenici od 5. – 8. razreda upoznati s principima održivog razvoja.

Projekt je započeo u sedam osnovnih škola u Šibensko-kninskoj županiji, u Murteru, Tisnom, Pirovcu, Vodicama, Brodarici, Primoštenu i Rogoznici. Riječ je o pilot programu 'Plava Eko-patrola'. Nositelj projekta je  murterska udruga Argonauta u suradnji s Lokalnom akcijskom grupom 'More 249' i drugim partnerima.

Pilot program 'Plave Eko-patrole' pažljivo je osmišljen kako bi učenici kroz njega izgradili pozitivan stav prema održivom razvoju.

U svakoj od sedam škola, skupine od 20 učenika–patrolaša  s lokalnim koordinatorom  provodit će aktivnosti 'Plave Eko- patrole'.

Prva radionica nazvana 'Koliko jako gazimo svoj planet' održana je i u našoj školi. Lokalna koordinatorica Marijana Lasan s učenicima-patrolašima provela je zabavno-edukativnu radionicu.

Cilj radionice je bio stvoriti ugodnu i poticajnu atmosferu za rad i učenje, osvijestiti koliko jako ,,gazimo“ svoj planet, koliku odgovornost imamo u raspolaganju resursima, kako problemi mogu pokrenuti cijeli kotač posljedica te kako potaknuti na smanjenje ekološkog otiska i to kroz razne neformalne metode i iskustveno učenje, ali i upoznavanje djece s refleksijom nakon svake provedene aktivnosti u okviru radionice. Refleksija se pokazala kao iznimno važna i bitna komponenta aktivnosti jer omogućava učenicima-patrolašima da izraze svoje osjećaje. Tako učenici-patrolaši aktivno sudjeluju u kreiranju aktivnosti.

"Program sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Stajališta izražena u ovom fotoalbumu isključiva su odgovornost Udruge za zaštitu prirode i okoliša te promicanje održivog razvoja Argonaute i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.“